36.İstanbul Film Festivali Onur Konuğu Ian McKellen (Gandalf) İle Başlıyor

36-istanbul-film-festivali-sinema-onur-odulleri-belli-oldu 36.İstanbul Film Festivali Onur Konuğu Ian McKellen (Gandalf) İle Başlıyor

İstanbul Film Festivali’nin 36’ncısı bu yıl 5-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. 11 gün sürecek festival boyunca 21 bölümde 61 ülkeden 207 yönetmenin toplam 203 filmi gösterilecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen, “36. İstanbul Film Festivali”, 5 Nisan’da sinemaseverlerle buluşacak. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İKSV’nin 2017’de düzenleyeceği ilk festivalin film festivali olduğunu belirterek, “Çok zengin bir festival. Bu yıl özellikle Köprüde Buluşmalar platformunu çok önemsiyoruz. Çünkü İstanbul Kalkınma Ajansının bu platforma, bu sene güzel bir desteği oldu” dedi.

82352 36.İstanbul Film Festivali Onur Konuğu Ian McKellen (Gandalf) İle Başlıyor
Onur Konuğu Ian McKellen (Gandalf)

“Richard III”, “Gods and Monsters”, “Yüzüklerin Efendisi” serisi ve “X-Men” filmlerindeki rolleriyle akıllara kazınan, sinemanın sevilen oyuncularından Sir Ian McKellen, festivalin “Onur Ödülü”nü alacak. McKellen, Richard III’ün Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Rexx’teki gösterimleriyle, Boğaziçi Üniversitesindeki festival sohbetinde, hayranlarıyla bir araya gelecek.

1990 yılında İngiltere’de “Sir” unvanıyla onurlandırılan, 1991 yılında tiyatroya yaptığı katkılardan ötürü şövalye ilan edilen Sir Ian McKellen, altı Laurence Oliver Ödülü, bir Tony Ödülü, Altın Küre Ödülleri, SAG Ödülleri, BIF Ödülleri, iki kez Satürn Ödülü, dört kez Drama Desk Ödülü ve iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülü gibi pek çok ödüle layık görüldü, iki kez Oscar’a aday gösterildi.

istanbul-film-festivali-367Jt2TV5KR0ihXtTcRnsOlA 36.İstanbul Film Festivali Onur Konuğu Ian McKellen (Gandalf) İle Başlıyor
Festivalde Yarışma Heyecanı

36. İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı 8 Nisan’da başlayacak. Uluslararası ve Ulusal Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, 14 Nisan Cuma günü düzenlenecek 36. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

11 Ülkeden 13 Film

İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde festivalin büyük ödülü Altın Lale için, sinemaya yeni bakışlar temasını izleyen filmler yarışıyor. 36. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde 11 ülkeden 13 film yer alıyor.

Reha Erdem başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde yönetmen Syllas Tzoumerkas, senarist ve yapımcı Katayoon Shahabi, sinema yazarı Boyd Van Hoeij ve yönetmen Gabe Klinger yer alıyor.

Öğrenciler İçin 1 Liralık Bilet

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (iki salon), Levent’te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere 9 salonda yapılacak.
Festivalde bu yıl, hafta içi 11.00, 13.30 ve 16.00 seanslarındaki öğrenci biletleri 1 liradan satışa sunulacak.

En iyi filme 150 bin TL
Uluslararası Yarışma’da festivalin büyük ödülü Altın Lale’yi kazanan yönetmen ile Türkiye’de dağıtımını üstlenecek firmaya 10’ar bin avro, Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine ise 5 bin avro verilecek. Avrupa Konseyi işbirliğiyle 11 yıldır dünyada sadece İstanbul Film Festivali’nde verilen FACE Avrupa Konseyi Sinemada İnsan Hakları Yarışmasında, 10 bin avro para ödülü sunulacak.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2016-2017 sezonunda tamamlanan 12 film yarışacak. En İyi Film 150 bin lira, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu ise 10’ar bin lirayla ödüllendirilecek. Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına 50 bin lira verilecek. En İyi Yönetmen ödülünü kazanan isme ise 50 bin lira, yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine de 30 bin lira takdim edilecek.

Festival, 15 Nisan’da sona erecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: