Aşk Acısı Nasıl Geçer veya Aşk Acısından Kurtulmak

61af820cc22a1f336b47a3861d574f7d Aşk Acısı Nasıl Geçer veya Aşk Acısından Kurtulmak

Aşk Acısı

“Vuslat yani kavuşmak aşkın celladıdır” demişler…
Sezai Karakoç’ un Mona Rosa şiirini bilirsiniz. Meşhur bir şiirdir. Muazzez Akkaya adlı bir muhacir kızı için yazılmıştır. Sezai Karakoç karşılık bulamadığı aşkı için yazdığı şiiri O’ nun da olduğu bir salonda okumuştur. Şiir bittikten sonra muhacir kız “kabul ediyorum!” diye bağırmıştır. Bunun üzerine Sezai Karakoç “ben kabul etmiyorum” demiştir. Bir daha da kızı görmemiştir.
Aşk acısı bazılarımız veya birçoklarımız için mi demeliydim, dayanılmaz olabiliyor. Günlerimizi, haftalarımızı, aylarımızı hatta yıllarımızı çalabiliyor. Marcel Proust “Aşık olmayanlar, mükemmel bir erkeğin sıradan bir kadın yüzünden niçin ıstırap çektiğini anlayamazlar” der. Aşık olunduğunda akıl ve mantık devreden adeta çıkar. Bununla ilgili Pascal “Kalbin sebepleri vardır ama akıl bunu bilmez” der.
Aşk acısının nasıl geçeceğine ilişkin sihirli bir formül olmadığını söylemek gerek. Çevrenizde durumunuzu bilenler işte şöyle yap, böyle yap gibi tavsiyelerde de bulunabilirler. Ya da siz kimseye bahsedemezsiniz ve kendiniz bir çözüm ararsınız. İnternete bakarsınız… Karşınıza bir takım reçeteler çıkar. Şu duayı şu kadar yap falan gibi. Bazılarını denersiniz ama yine de olmaz. Dedim ya sihirli bir yolu yok ki. Çünkü insan makine ya da robot değil. Öyle olsa idi işi küçük bir yazılım değişikliği ya da bir düğme ile hallolurdu.
Peki ama aşk acısı çeken biri neler yapabilir?
Aşk acısı bireylerin hayat denkleminde negatif bir etken olarak varlığını uzun süre devam ettirdiğinde yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebilir. Falanca yemekten içmekten kesilmiş lafını duymuşsunuzdur. Ama iş o kadarla kalmayabilir. İşini, okulunu bırakanlar bile olur. Aşk acısı ile başedemeyip işi deliliğe vuranlar bile olduğunu duyarız. İş bu noktalara varabildiğine göre kesinlikle profesyonel destek alınmalıdır. Eğer durumunuzun kötüye gittiğini hissediyorsanız mutlaka bir psikolog ile görüşmelisiniz. Şunu aklınızdan çıkarmayın. Bu durumu yaşayan tek siz değilsiniz ve bir çok insan da profesyonel destek almıştır.
Aşk acısından kurtulmada içinde bulunduğunuz durumu anlamak çok önemlidir. Kilo problemi ile benzerlik kurarak açıklamak istiyorum. Eğer kilo almanıza sebep olan etmenleri anlarsanız bu çözüm için bir başlangıçtır. Aşkın ne olduğu ya da ne olmadığı, beyin kimyasalları ile olan ilişkisi, obsesyon gibi kavramları tanımak içinde bulunduğunuz durumu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı davranışlarınızın aşırılığını anlamanız sizi ondan kurtarabilir.
Hem aşk acısı hem de yakınlarını kaybetmiş insanların yaşadığı acıları gidermede diğer bir tavsiye de meşgul olmadır. İnsan yalnız ve işsiz kaldıkça içinde bulunduğu durumdan çıkması daha da zor olabilmektedir. Kendisini meşgul edecek bir uğraş, beyninde yeni bağlantılar gelişmesini sağlayacak ve eskileri de derinlere itecektir.
Diğer bir çözüm de aynı acıyı yaşamış insanlarla konuşmak olabilir. Sonuçta insanların acıları ve acılarından dolayı geçirdikleri süreç birbirine benzer. Daha önce aşk acısı çekmiş bir insanı şu anda rahatlamış bir şekilde görmek size olumlu bir mesaj aktarabilir. Yani kendinize zaman tanımanız gerektiğini anlarsınız. Bu nokta bir alıntı ile devam etmek istiyorum. “Üzüntü, acı ve mutlulukla dolu bir ilişki bittiğinde, o mutlu anları bir daha yaşayamayacak olmanın verdiği üzüntünün ve duyulan acının bıraktığı izlerin etkisinin geçmesi zaman alır.”
Aşk acısını küçümsemek istemem. Ancak insan öyle şeyler yaşar ki, günün birinde aşk acısını saçma bile bulabilir. Bazen içinde bulunduğu şartlar o kadar ağırlaşır ki geçmişte yaşadığı aşk acısı devede kulak bile kalmaz.
Aşk acısı faydalı olabilir mi?

Aşk acısı insanın kaçabildiği bir durum değil. İnsanın doğasının bir parçası. Aşk acısının şair ve sanatçı yaptığı insanlar vardır. Emre Aydın, İlhan İrem ilk aklıma gelenler. İlhan İrem’ in hikayesini okumanızı isterim. Kendisini terkeden aşkına çok sayıda şarkı yazmıştır. Sezai Karakoç’ tan yayınımın başında zaten bahsettim.

Aşk acısını anlamak ve insanların neler yaşadığını bilmeniz için size Uzm. Psk. Zehra Erol ve Uzm. Dr. Funda Güdücü Sağır tarafından yazılan “Takıntılı Aşklar” kitabını önerebilirim.

Bu yazı Yaşam ve İnsan tarafından gönderilmiştir.Sitede hayata ve insana dair nitelikli yazılar bulunmaktadır.Siteyi ayrıca ziyeret etmenizi öneririm.Siteye gitmek için tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: