Beyaz Ölüm Yazı Serisi Bölüm – 2

unnamed-2 Beyaz Ölüm Yazı Serisi Bölüm - 2

Ömer

Köyün kahvesine doğru yola koyuldu . Yine her zamanki gibi kendisi için ayrılmış köşeye oturacaktı .Gün doğumundan hemen  sonra çaycı Ömer , su kazanına su bırakmıştı bile .Mümtaz amca iskemlesine oturduktan sonra Ömer’ e bakarak ,‘ Ne zamana çay demlenir  ? ’, diye yüksek sesle sordu .

Ömer ,

  • On beş dakikaya hallolur Mümtaz amca sabret hele .
  • Sen de bir kere ben gelmeden önce şu demlemeyi hallediver bari . Zaman önemli yeğenim, bu süre zarfında insanın tüm hayatı gözleri önünden bir çırpıda geçebiliyor .Hata kısa , dedi Mümtaz amca sesinin tonunda hafifleme başladı .

Yorgunluğundan mı bilinmez , sessizce oturuşu hayra alamet değildi . Çaycı Ömer , amcaya aldırış etmeden önceki akşamdan kalma bardakları yıkamakla  meşguldü. Her geçen dakika sonrası köy kahvesi dolmaya başlıyordu . Buradan köy ahalisinin uğraşacak bir iş olanaklarının pek olmadığı bariz belliydi .Soğuk kış mevsimininde etkisi vardı tabi . Bu insanı sıkan başıboşluk ve eylemsizlikler sadece çaycı Ömer’in işine yarıyordu .

Çay demlendi , herkes birer birer çaylarını yudumlama başladı. Dışarıdan bakıldığında lezzetli ve kızıl görünen çayın içinde karbonat var mı yok mu tartışması bugün de devam etti . Çaycı Ömer , her ne kadar bunu reddetse de artık bu tartışmanın sonuçlanmayacağını ve sadece muhabbet olarak konuşulduğunu sezmişti , bundan sonra susarak işini yapmaya koyuluyordu. İkinci çay seansı sonrası kahvenin demirden sert kapısı hızlıca açıldı . İçeri giren ve nefes nefese kalan bu kişi solcu Emrah’tı . Gözleri birini arıyor gibiydi . Selam bile vermeden telaşlıca sağa sola bakınıyordu.

Emrah’a solcu denmesinin sebebi köyde üniversite kazanan ilk gençti . Ankara ’ da iktisat kazanmıştı .Sessiz ve ailesine düşkün biri olarak bilinirdi . Fakat üniversitenin son yıllarına doğru sınıf arkadaşlarıyla bir evde toplandıkları gün polis tarafından baskın yemişlerdi .Bu haberi duyan okul yönetimi soruşturma başlatmış , okulda disiplinin korunması amacıyla uzaklaştırma almışlardı . Polis baskını olmasının sebebi ise arkadaşlardan birinin uyuşturucu bulundurmasındandı . O yıllarda siyasi oluşumların çokça göze batması sebebiyle üniversite yönetimi bunlar uyuşturucu kullanıyorlarsa kesin solculardır mantığıyla uzaklaştırma cezasına solcu propanga faaliyetler maddesi de eklemişti . Emrah köye geldiğinde , dilden dile dolaşan dedikodular sayesinde lakabı solcu oldu . Her ne kadar sevmediği bir ideoloji olsa bile.

Solcu Emrah kahvenin köşesindeki Mümtaz amcayı gördü  ve hemen yanına yaklaştı ..

 

Bu yazı haftalık roman serisinin 2. bölümüdür. 1.Bölüme gitmek için Buraya, 3.Bölüme gitmek için Buraya tıklayınız.

Menzeher Karadoğan

Ağustos'un kavurucu sıcağında F. Kafka.'nın ölümünün 67. yılında Muş ilinde dünyaya geldi. İlk okul ve lise öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okudu .Şu anda kurumsal firma yazılım danışmanlık ve eğitimi üzerine çalışmalar yapmakta . Metropol'ün yoğun ve yorucu hayatından uzaklaşmak ve anlamlandırmak için yazmayı seçti . Hala pişman değil ..

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: