Fransız Sanatçının Yeni Performansı “Kuluçkaya Yatmak”

Fransız sanatçı Abraham Poincheval, tavuk yumurtalarının üzerinde kuluçkaya yatarak civcivlerin dünyaya gelmesini bekliyor. Sanatçı, bir erkeğin embriyo büyütmesini göstermek istiyor.

ti2oPKuC0a1pzfYsWviFg Fransız Sanatçının Yeni Performansı "Kuluçkaya Yatmak"

Fransız sanatçı Abraham Poincheval ilginç bir performansa imza atıyor. Son enstalasyon çalışmasının bir parçası olarak ‘kuluçkaya yattı’.

Pr4ItXq1-0OG-gZUfEtaoQ Fransız Sanatçının Yeni Performansı "Kuluçkaya Yatmak"

Tavuk yumurtalarını çatlatmaya çalışan Poincheval’in performansının başarısızlıkla sonuçlanacağı ve doğmamış civcivleri öldüreceği, uzmanların ortak görüşü.

bztsS0Et0kGXEx72E8xC0A Fransız Sanatçının Yeni Performansı "Kuluçkaya Yatmak"

Poincheval, ‘Yumurta’ (Egg) adını verdiği performansında, camın içinde bulunan 12 tane yumurtanın üzerinde oturuyor.

7B3vrM2xdE-hjJR4jIb56w Fransız Sanatçının Yeni Performansı "Kuluçkaya Yatmak"

Bir erkek figürün embriyo büyütmesini göstermek isteyen 44 yaşındaki sanatçı, Palais de Tokyo Müzesi’ndeki performansında, başkalaşım ve cinsiyet sorusunu gündeme getirmeyi amaçlıyor.

3gdP86dRhEuhFXInZrY-LA Fransız Sanatçının Yeni Performansı "Kuluçkaya Yatmak"

Bilim insanları, Poincheval’in sanat performansını desteklemiyor. Sanatçının, bir düzine yumurtayı sağlıklı gelişme ortamından mahrum bırakmak anlamına geldiğini söyleyen uzmanlar, insanın tavuklara kıyasla daha düşük vücut ısısına sahip olduğunu belirtiyor.Penn State University’den R. Michael Hulet, doğacak canlıların ya doğumsal anomaliye sahip olacağını ya da doğduktan kısa süre sonra öleceğini söylüyor.Bir tavuk yumurtasının kuluçka süresi 21 gün. Poincheval’ın performansının üç ila dört hafta sürmesi bekleniyor.Sanatçının, günde 30 dakika mola vererek yumurtaların üzerinden kalkacağı öğrenildi.Poincheval’ın ayrıca vücut ısısını yükseltecek gıdalardan oluşan bir beslenme programı uyguladığı bildirildi.Sanatçı, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Daha önce hiç toplum içinde bir performans sergilemememiştim. Genelde bir şeyin içinde olurum. Ama her performans bir ilktir” dedi.

dgkOEA9rJk6vOrCnRsd9_g Fransız Sanatçının Yeni Performansı "Kuluçkaya Yatmak"

Poincheval, geçen ay gerçekleştirdiği performansta, bir hafta boyunca bir kaya kütlesinin içinde kalmıştı.

Kaynak:NTV Haber

 

 

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: