Hekimoğlu Operası İzmir’de Sahnelenecek

Tolga Taviş’in bestelediği Hekimoğlu operası, İzmir prömiyeri ile Elhamra sahnesinde sanatseverlerle buluştu.

hekimoglu-operasi-ilk-kez-izmir-de-258561-1 Hekimoğlu Operası İzmir'de Sahnelenecek

Ulusal opera repertuvarında önemli bir yeri olan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan bir eşkıya öyküsünün anlatıldığı iki perdelik Hekimoğlu operası, ilgi ve beğeniyle izlendi.

Librettosu Bertan Rona tarafından yazılan, orkestra şefliğini eserin bestecisi Tolga Taviş ile Tulio Gagliardo’nun dönüşümlü olarak üstlendiği eseri Figen Ayhan Karakelle sahneye koyarken, Çağda Çitkaya dekor tasarımını, Gizem Betil kostüm tasarımını, Müfit Özbek ise ışık tasarımını üstlenirken koroyu ise Ahmet Kahyaoğlu hazırladı.

hekimoglu-operasi-ilk-kez-izmir-de-258559-1 Hekimoğlu Operası İzmir'de Sahnelenecek

Oben Bostancı, Bilal Doğan, Serkan Taylan, Sevinç Demirağ, Filiz Güneş, Derya Gürlük, Doğukan Özkan, Teyfik Rodos, Nurgün Baburhan, Başak Karataş, Evrim Özülgen, Nejat Beğde, Eray Kocatürk, Murat Duyan, Cihan Özmen, Mehmet Alp Özkazanç, Kaner Sümer, Sühan Arslan ve Gökhan Varkan’ın solist olarak görev aldığı Hekimoğlu’nun öyküsü bir Karadeniz köyünde geçiyor.

Küçük yaşta babası öldürülmüş olan Hekimoğlu İbrahim, Sefer Ağa’nın koruması altında büyüdü. Hekimoğlu küçükken fark etmese de köydeki dedikodularda; Hekimoğlu İbrahim’in babasının Sefer Ağa tarafından öldürtüldüğü dilden dile dolaşmakta. İbrahim büyüyünce bu dedikodulardan rahatsız olmasına rağmen, Sefer Ağa’nın kızı Narin’le olan gönül bağı nedeniyle rahatsızlığını gizlemeyi yeğledi.

hekimoglu-operasi-ilk-kez-izmir-de-258560-1 Hekimoğlu Operası İzmir'de Sahnelenecek

Hekimoğlu operası, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 14, 16,18 Mart 4, 6, 20, 22 Nisan tarihlerinde İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunulmaya devam edecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: