Kış Uykusundan Uyanmak Gerek

Kis-Uykusu-2-1024x436 Kış Uykusundan Uyanmak Gerek

Yılın dört mevsimi’nin en iç açıcısı olan bahar geldi, çattı. Görünürde kar, kış, fırtına, soğuk geride kaldı fakat bazıları için kış hala şehirlerinde, sokaklarında, evlerinde ve gönüllerinde! Lakin artık kış uykusundan uyanmanın vaktidir diyor doğada açan baharlar, vaktidir diyor uzamaya başlayan günler ve vaktidir diyor uçuşmaya başlayan kelebekler.

Kış geçti ve nevbahar geldi, doğa’nın değişmeyen gerçeği yine yaşanmaya başladı etrafımızda. ‘Ayva çiçek açmış, yaz mı gelecek’ diye diye türküler dillerde dolaşmaya başladı bile. Bahçeler, kırlar, ormanlar beyaza büründü ama bu sefer karla kaplı değil, çiçek dolu baharlarla. Sadece bir bahar dalı alsa insan eline, dalar tefekkür dolu dakikalara, fakat ‘gönül gözleri’ hala kış uykusunda olanlar, fark edemez bu mucizeyi. Bir uyanmayı denese insanoğlu ‘gaflet uykusundan’, baharı görecek gönül gözleri fakat, yine de arar durur ferahlığı etrafında. Önümüz bahar, yeni sevgiler, yeni doğuşlar ve hayatlar beklemekte bizleri. Hepimiz bahar çiçekleri açmaktayız, kimimiz umut dolu baharlarla kaplı, kimimiz heyecan dolu baharlarla, kimimiz de bahar çiçeklerini karamsarlık uğruna dökmekteyiz. Bahar çiçeklerimizi her nefes alıp verişimizde büyütmeliyiz ki, geleceğimize meyve diye sunulsunlar önümüze. Bedenlerimiz ağaç misali, odun kalmasınlar kış mevsiminde, ilkbahara hoşgeldin dercesine baharlara bürünmeli, umutlara bürünmeli insan! Ufkumuzda ki yeşillikleri görmeliyiz artık, farkına varmalıyız hayatımıza sunulan nimet dolu baharları. Kış mevsimi boyunca yüreklerimizde dua dua biriktirdiğimiz baharlarımız, artık açmak için bizlerden dallar sunmamızı bekliyorlar. Gökyüzüne uzanan her bahar dalı bile ‘dua edercesine’ Rabbine tesbih etmekteyken, bizler hala kış uykusunun sersemliğinde oyalanmaktayız. Bizim de beden ülkemizde baharlar açtı, çiçeklerimiz de meyve verecek çünkü, kusursuz olan Allah Kudret Sahibi’dir, adaletle her yere mevsimin güzelliğini serpmekte’dir. Şimdi sen insanoğlu, kış uykusundan uyan ve eline aldığın bir bahar dalı ile Rabbini an.

Yoksa sizin ‘gönül bahçenizde’ hala baharlar açmadı mı?…

Nagihan Daut

Mart ayının ortalarına doğru doğan bir kız çocuğudur Nagihan... Allah’ın eşsiz kulu, bunu parmak izlerine bakınca der; ‘Allah’ın birtanesiyim ben’ diye... Osmanlı şehri Üsküp’te dünyaya gelen, bir Osmanlı kızıdır Nagihan Daut... İmam Hatip’li ve yüksek lisans mezunu Coğrafyacı’dır Nagihan... Hayatındaki kıymetlileri Ailesi ve Duaları... Dua etmeyi ve Dua almayı çok sever Nagihan... Mutluluğu bir pamuk şekerde bulan, Tasavvuf sevdalısıdır Nagihan... Kahve keyfi ise onun için apayrıdır... Bir de gönül kaleminden, beyaz kâğıtlara damlalar damlatmayı çok sever Nagihan... Yazar yazar yazar... Bazen gökyüzünde ki bir buluttan esinlenir yazar, bazen de bir kelebeğin uçuşuna hayran kalır ve yazar... Asr-ı Saadet’i hatırladıkça, hayranlıkla iç çekerek Âh eder... Namaz ömrünün huzurudur... Salâvat dilinin lezzeti... Şükür edilecek ne çok nimet var, ‘Elhamdüliilah Rabbim‘ kelamı iç huzurudur onun Yazacak ve okuyacak çok şey var, yeter ki İmanla çarpan yüreğinizle barışık olun, sonrası Allah Kerim... Evlâd-ı Fatihan diyarından Selam ve Dua ile…

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: