Yaşamınıza Sihirli Dokunuşlar Yapabilirsiniz

black-and-white-cartoon-donald-duck-spotlight-large Yaşamınıza Sihirli Dokunuşlar Yapabilirsiniz

Sihirli Dokunuşlar

Yaşamınızı değiştirecek dört temel düşünce şekli:

  • Geçmişte değil bugünde yaşa
Geçmişe takılmanın bize hiç bir faydası olmaz. Geçmiş bir yüktür. Bu yükü taşımak sizi yorar ve yavaşlatır. Bir şekilde bu yükten kurtulmanız gerekir. Geçmişi değiştirmenin imkanı yoktur. Sadece geleceğiniz için bir şeyler yapabilirsiniz. Geçmiş için yapılabilecek en güzel şey ondan gerekli dersi alıp kendinizi affetmenizdir. Kimse mükemmel değildir ve siz de mükemmel değilsiniz. Her insan hata yapar. Bu noktada önemli olan yapılan hataların fark edilmesidir. Hataların fark edilmesi ile doğru olan yola girilebilir. Hatalar fark edilmez ya da önemsenmezse daha büyükleri ile karşılaşma olasılığımız büyür.
Geçmişte yaşanan olayları sürekli karşımıza çıkaran bizleriz. Bizi rahatsız eden bir olayı bir kez yaşamışızdır ama biz onu tekrar tekrar yeniden kendimize yaşatır dururuz. Travmatik olayı sürekli düşünmek onu bizim bir parçamız haline getirir. Bu kurtulmamız gereken bir parçadır. Çünkü o bir hayalettir ve bize bir faydası yoktur. Onu özgür bırakmak zorundayız. Bunu başaramaz isek olmadık zamanlarda karşımıza çıkacak ve bizi rahatsız etmeye devam edecektir.
Geçmişin travma yaratan olayları bizi o kadar derinden etkiler ki artık onun hakkında sağlıklı düşünmek mümkün olmaz. Her zaman olumsuz taraflarını görme eğilimine gireriz. Ancak bazı olayların güzel yanları da vardır. Olayın olumsuz taraflarına o kadar odaklanırız ki iyi yanları maskelenir. Bazen bizi derinden üzen bir olay bizim gelecek hayatımız için en iyi nasihat olabilir. Bir araba kazası yaparsınız ve size biraz maliyeti olur. Canınız sıkılır. Zaman ve para kaybedersiniz. Kazaya kırmıza ışıkta geçmeniz neden olmuştur. Kabahat sizdedir ve canınız sıkılmıştır. Olay sizin açınızdan tam bir şanssızlıktır. Ancak bir yönü ile yaşam size iyi bir ders vermiştir. Yaşam size “dikkat et, daha kötüsü de olabilirdi” demiştir. Hayal gücünüzü kullanırsanız şayet yaşamın size başka öğütler de verdiğini duyabilirsiniz. Eğer bu ve benzeri olaylardan gerekli dersi alabilirseniz başınıza ölümlü bir kaza gelme riskini oldukça azaltabilirsiniz. Belki de bu dersi alan biri ölümlü bir trafik kazasından korunur. Ancak bunu asla bilemez. Çünkü artık dikkatli yaşayacağı için böyle bir kötü durumdan korunur. Yaşamın karşınıza çıkaracağı bizi üzen olaylara acı söyleyen bir dost gözü ile bakabiliriz. Biz iyi biliyoruz ki bir musibet bin nasihatten iyidir.
Yukarıda kimsenin mükemmel olmadığını belirtmiştim. Her birimiz çok sayıda hatalar yaparız. Bazıları hata bile değildir. Bazen doğru olduğunu düşündüğümüz şeyleri yaparız ama sonuç istediğimiz gibi olmaz. Sonuçta insan olmanın doğasında hata yapmak vardır. Doğa bile mükemmel işlememektedir. Örneğin bir kısım insan hastalıklarla birlikte doğar. Yapışık ikizler yaşamın bir gerçeğidir. Yirmilik dişlerimizden kurtulmamız lazımdır. Doğa bile mükemmel işlemezken bizim her konuda tam doğru olanı yapmamız mümkün değildir. Zaten mutlak doğru da yoktur. Doğru dediğimiz şeyler kişiden kişiye değişir.
Dünyaya bakış açımız yaşamımızı nasıl etkiler? Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Hatalarından ders al ve onları affet

Kimse mükemmel olmadığına göre odaklanmamız gerekenler olayların veya insanların iyi yanlarına odaklanmaktır. İyi bir eş, aile, çocuklarınız, işiniz, eviniz ve benzeri sahip olduklarınız hep artı hanemizdedir. Fakat bunların değerini her zaman göremeyebiliyoruz. Yaşamda nereye ve nasıl baktığımız oldukça önemlidir. Bakış açımızda yapacağımız küçük değişiklikler yaşam manzaramızda büyük değişiklikler yapar. Ayrıntılara, özellikle olumsuz ayrıntılara bakmaktansa büyük resme bakmak daha doğrudur. Böylece gerçeği daha yalın olarak görmek mümkündür. Bir kişinin bir şehre, örneğin Bursa’ ya ilk kez geldiğini ve Bursa’ nın varoş bir mahallesinde kaldığını varsayalım. Bunun yanı sıra, mahallede gaspa uğradığını da düşünelim. Bu kişi için Bursa şehrinin anlamı güvensiz ve kötü bir şehir olacaktır. Başka birinin ise Bursa’ nın tarihi ve turistik yerlerini gezdiğini, cüzdanını düşürdüğünü ve onu bulan birinin kendisine ulaşarak yardımcı olduğunu düşünelim. Bu kişi için Bursa oldukça güzel bir şehir ve Bursalı’lar oldukça dürüst insanlar olacaktır. Oysa gerçek çoğu zaman şudur: Her şehrin güzel ve çirkin yönleri vardır ve her şehirde iyi ve kötü insanlar yaşar.

  • Olayların güzel yanlarını keşfet
Olayları doğru okumak ve doğru değerlendirmeler yapmak önemli ve gerekli bir durumdur. Bunu sağlamak için sağlıklı bir zihin yapısına sahip olmak zorundayız. Bilincimizi derli toplu tutmalıyız. Bunun için boş vermişlik havasından kurtulmalı ve en optimal davranış şeklini belirlemeliyiz. Bizi amacımıza götürecek en kestirme yol budur, üstelik uzun bir yol gibi görünmesine rağmen böyledir. Dağınık bir zihin düzensiz bir ordu gibidir. Düzensiz orduların başarılı olması mümkün değildir. Bunun aksine organize olmuş bir grup insan organize olamamış binlerce insanı idare ve sevk edebilir. Benzer durum düşünsel yapımız için de geçerlidir. Düşünsel yapımızı sağlıklı tutabilirsek yaşam bizim için daha kolay hale gelir. Bu da odaklanmakla mümkündür. Odaklandığımızda daha keskin bir zekaya sahip olabilir ve daha doğru kararlar alabiliriz.
Düşünce gücü ile yaşamınızı değiştirmek… Peki ama nasıl? Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Çalışma ve çaba göstermenin değerini bil
Hayat devinim yani hareketle varlığını sürdürür. Atıl duruma geçen her şey çürümeye başlar. Canlı kalmak için eylem içinde olmamız gerekir. Durağanlık, monotonluk, rahat etme hastalığı, zevke ve eğlence düşkünlüğü, faydasız oyunlara takılma, enerjisini faydasız arkadaş grupları içinde harcama gibi bir dizi kötü alışkanlık bizi çıkmaza götürür. Çaba harcama ve çalışmanın görünürde bir zahmeti varmış gibi olsa da toplamda her zaman daha iyidir. Çaba ve çalışma bizi mutlu eder. Çalışan insan bedenen ve zihnen rahatlar. Çalışmayan insan kendisini değersiz ve yarasız hisseder. Bu durum kişiyi psikolojik açıdan olumsuz etkiler.

Bu yazı Yaşam ve İnsan tarafından gönderilmiştir.Sitede hayata ve insana dair nitelikli yazılar bulunmaktadır.Siteyi ayrıca ziyeret etmenizi öneririm.Siteye gitmek için tıklayınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: