Yazmak Yani Harflerle Ağlamak

yazmak-1024x614 Yazmak Yani Harflerle Ağlamak

Yazmak

Yazmak Yani Harflerle Ağlamak

Düşünce bellekte var oldu, mantıkla harmanlandı, akıl süzgecinden geçti. Biraz da kalpten gelen duygular serpildi. Ortaya edebiyat çıktı. Sonra harflerle tanıştı, kalemle buluştu, kelimelere dönüştü. Kâğıda döküldü, yazı icat edildi ve kâtipler zuhur etti. Kalem tutan zarif eller kadim bir sanatın habercisi gibi. Harflerin hislerimi içine almasından hâsıl olan, hissettiğim o tatlı duygu beni harekete geçiriyor. Sessiz bir armoni gibi ruhumu etkileyen bir musiki var sanki kıvrımlarının üstünde. Yazarken kendimi alamıyorum beni derûnuna çekiyor. Büyüleyici bir çehre, gönlümü rahatlatan bir neşve kıpraşıyor harflerin gizeminde. Yazmazsam o sessiz harfler zehirlerdi beni. Ve böylece yazıp duruyordum hiç durmadan içimdeki ağu akıp gidecekmiş gibi.
Yazmak…
Kimi zaman bir tutku, bir alışkanlıktır yazmak, yani harflerle ağlamak. Bazılarında ise çok zaruri bir ihtiyaç… Vazgeçilmez bir iletişim biçimi, olmazsa olmazlarımızdan biri yani. Kimi insan ağlayarak döker içindekini, kimi ise yazarak. Yani demek oluyor ki bir nevi içini dökmek. Yazmak bir fiilden ibaret olsaydı, onca mana nerede terakki ederdi peki? Nesilden nesile aktarmak için harf dediğimiz sandukalarda saklamış kelâm ehli nice sırları. Gönül eri bilir yazının kıymetini. Onlar için nefes almak gibidir yazmak, yani manayı harflerle kundaklamak ama öyle alelade değil tabi ki de. Harflerin de bir nizamı, bir güzelliği olmalı değil mi? Hele bir de bu giysiler süslü ise onun keyfi bambaşka olur. Edebî zevk duygusu, edebiyatımızın vazgeçilmezidir hem de. İşte bu yüzden söz sanatları ile süsler bazıları, bazıları ise harfleri süsleyip hem göze, hem gönüle hitap eder, latif duygular uyandırmak için talibinde. Artık bir estetik haz söz konusudur bu eylemde.
“Kalbin edebi sükûttur. Susan kurtulur.” demiş Hz Mevlana.
Bir de dili susup kalbi susamayanlar var elbet. Hani dilim kalbe indirdim diyor ya zâhid terennümlerinde. Kimi dilin kalbe indirir döner Mevlana gibi, kimi ise kaleme giydirip söyler kelâmı ama bu kelâmın da bir libası olmalı değil mi? Büyük düşünür “Dil düşüncenin giysisi, sözcüklerse ifade etme biçimidir.” demiş ya hani. O halde harflere de itina göstermek gerekmez mi? Hakikaten de harfler mananın giysileri bence de çünkü zihinden zihine aktarırken sözcüklere giydiriyoruz bu sayede. Zira siz hiç yalın ayak dolaşan bir adam gördünüz mü? Elbette ki göremezsiniz çünkü örtünmek edeptendir, hem de ayetle farz-ı ayn olarak emredilmiştir dinimizde. Nasıl ki beden örtündükçe değer kazanıp yücelir, mana da harfler ile libasa bürünüp mühim bir kisveyle değer bulur zümrüt köşklerimizde.

Funda Gökçen

1978 yılında Kayseri'nin Develi ilçesinde doğdu. Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü ve Avrasya Yazarlar Birliği Edebiyat Akademisinden mezun oldu. Temel Sanat ve resim dersleri; yurt dışında dil ve girişimcilik eğitimleri aldı. Altı tane şiir antolojisi kitabına ve resim dalında karma sergilere katıldı. Funda Gökçen’in yaptığı çalışmalar Azerbaycan Kaspi gazetesi; Dil ve Edebiyat, Bizim ECE, Kurgan Edebiyat, Kün Dergisi, Sıcak Nefes, Size ve Kültür Ajanda dergilerinde; daktilogazetesi.com, CNN Türk haber sitesi, gonullumuhabir.com ve asanatlar.com gibi haber sitelerde yayımlandı. Funda Gökçen ASED Derneği tarafından, sanata verdiği katkılarından dolayı Uluslararası Başarı Ödülüne; Kimsesiz çocuklar yararına Biruni Üniversitesi Kırlangıç Ağıdı projesine katkılarından dolayı onur ödülüne; İnönü Üniversitesi; Gümüşhane Üniversitesi ve Gesam işbirliğiyle açılan sergilerde başarı belgesine, Kültür Ajanda dergisi Pulsuz mektuplar köşesi başarı ödülüne; Manisa Bizim ECE DERGİSİ, Osmaniye şiir Günleri, Urfa Bayşat şiir günlerinde onur ödülüne, Nilüfer Aktaş’ın hayata geçirdiği Kırmızı Hayatın Rengi Olsun Ölümün Değil Adlı projeye katkılarından dolayı Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından onur ödülüne layık görülmüştür. Halen Kültür Ajanda dergisi ve asanatlar.com internet dergisinde yazmakta olup Gesam ve İlesam üyesidir. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde çalışan Funda Gökçen evli ve iki çocuk annesidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: